تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 دی 1401 - 16:28
68 بازدید
کد خبر : 206644

بهترین برنج های ایرانی را بشناسیم

بهترین برنج های ایرانی را بشناسیم

  بهترین برنج های ایرانی دارای عطر و طعم عالی، میزان ری بالا و بسیار مجلس پسند هستند که با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. این برنج ها از لحاظ رنگ، عطر و طعم، اندازه و شکل دانه، بافت و پخت با هم تفاوت هایی دارند. به طور کلی گونه های مختلف

 

بهترین برنج های ایرانی دارای عطر و طعم عالی، میزان ری بالا و بسیار مجلس پسند هستند که با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. این برنج ها از لحاظ رنگ، عطر و طعم، اندازه و شکل دانه، بافت و پخت با هم تفاوت هایی دارند. به طور کلی گونه های مختلف برنج در چهار گروه اصلی برنج صدری، برنج طارم، برنج گرد و برنج پرمحصول قرار می گیرند؛ همچنین این برنج ها با اسامی گوناگونی مثل برنج ندا یا شمشیری، هاشمی، فجر، طارم، صدری، عنبربو و… در بازار شناخته می شوند. هنگام الک کردن این برنج های ایرانی با دستگاه، دانه های آن به دلایل مختلفی مثل آفت زدگی ساقه های برنج، نارس بودن و یا حمل و نقل شکسته می شوند که به آن ها برنج نیم دانه می گویند. در این مقاله بیشتر با نحوه خرید برنج نیم دانه از جوانه صدرا و ویژگی های برنج وحشی و ندا آشنا می شویم.

معرفی سه نوع برنج ایرانی

برنج ندا، برنج وحشی و برنج نیم دانه از جمله بهترین برنج های ایرانی شناخته می شوند که هر یک مزایا و خواص متفاوتی دارند. 

۱.برنج نیم دانه چیست؟

برنج نیم دانه حاصل شکسته شدن برنج های طارم، هاشمی و سایر ارقام برنج ایرانی است؛ از این رو برنج نیم دانه از هر رقمی باشد ویژگی های طعم و عطر خوب و ماندگاری بالا و خوش پخت بودن را دارد. قیمت خرید برنج نیم دانه نسبت به برنج دانه بلند ارزان تر است و برای مصارف روزانه باید با سایر برنج ها مخلوط شود تا بعد از پخت برنج قد مناسبی داشته باشد.

ویژگی ها و خواص برنج نیم دانه

از ویژگی های مهم برنج نیم دانه، هضم ساده تر آن نسبت به دیگر برنج ها است؛ بنابراین برای افرادی که دچار تنبلی معده هستند و برای سالمندان تهیه غذا با این نوع برنج توصیه می شود. تنها تفاوت برنج نیم دانه با برنج سالم در ظاهر دانه برنج است که به خاطر نیم دانه بودن برای طبخ غذاهایی مثل شله زرد، کوفته تبریزی، شیربرنج، آش و تولید آرد مناسب هست. همچنین این نوع برنج به صورت آبکش و کته طبخ می شود.

نحوه خرید برنج نیم دانه

هنگام خرید برنج به صورت آنلاین باید ابتدا تمام توضیحات مربوط به محصول را با دقت مطالعه نمایید و انواع ارقام برنج را با هم مقایسه کنید و در نهایت مناسب ترین رقم برنج را از لحاظ کیفیت و قیمت خریداری کنید. علاوه بر این انواع برنج با اسامی گوناگونی نظیر نیم دانه، لاشه یا سر لاشه، عطری یا معطر، هاشمی، طارم و… در سایت های مختلف برای فروش وجود دارند که باید کاملا با این اصطلاحات و ویژگی های این برنج ها آشنا بود. نام برنج نیم دانه در کنار اصطلاحاتی مثل عطری یا طارم استفاده می شود و محصولی این که در طی عملیات شالیکوبی و سفید کردن توسط تیغه های دستگاه سفیدکاری شکسته شده و برنج نیم دانه نام گذاری شده است. یکی از ارقام خوش عطر و طعم برنج، برنج نیم دانه عطری است که عطر آن به محل کشت و نوع پرورش آن بستگی دارد. برای خرید این نوع برنج باید به فروشگاه های معتبر مراجعه کرد؛ شما می توانید خرید برنج نیم دانه در کیسه های ۱۰ و ۲۰ کیلویی را از فروشگاه با سابقه اینترنتی جوانه صدرا سفارش دهید.

۲.برنج ندا چیست؟

برنج ندا یا برنج شمشیری از لحاظ ظاهری گرد و دانه بلند بوده و شباهت زیادی به برنج طارم دارد و رنگ آن سفید شفاف مایل به شیشه است. این نوع برنج ارزش غذایی متوسطی داشته و بعد از پخت قد دانه بلندتر می شود. برنج ندا محصول شالیزارهای استان گلستان و مازندران است و یک نوع برنج پر محصول و با کیفیت بالا به شمار می رود که مورد استقبال مشتریان بسیاری قرار گرفته است. 

ویژگی های برنج ندا

برنج ندا یک رقم برنج زودرس و پر محصول است که نسبت به ارقام دیگر برنج یک یا دو هفته زودتر می رسد. این نوع برنج ایرانی زمان ماندگاری بالایی داشته و در برابر آفات مقاوم بوده و یک برنج اصلاح ژنتیکی شده است. عطر و طعم این برنج در مقایسه با دیگر ارقام برنج ایرانی کمتر است به همین دلیل خرید برنج ندا با قیمت ارزان تری عرضه می شود. البته از دیگر ویژگی های بسیار خوب این نوع برنج قد بلند دانه برنج و کیفیت پخت آن بوده که شفته نمی شود.

خرید برنج ندا

قیمت برنج ندا نسبت به قیمت برنج های طارم و کشت دوم مناسب تر بوده و بیشتر خانوارها می توانند این نوع برنج را برای مصارف خانگی خریداری کند. هر چند این نوع برنج به دلیل اصلاح ژنتیکی که شده کیفیت پخت و عطر و طعم متوسطی دارد ولی چون در مقایسه با برنج های خارجی قیمت کمتر و کیفیت بالاتری دارد قابل رقابت با ارقام برنج پاکستانی و هندی است. خرید برنج ندا با کیفیت بالا و قیمت مناسب در بسته بندی های ۱۰ کیلویی در فروشگاه های مختلف نظیر جوانه صدرا عرضه می شود.

۳.برنج وحشی چیست؟

برنج وحشی، گیاهی نیمه آبزی و یکی از غلات پر مصرف در آمریکا بوده و به فراوانی در قسمت شمالی این کشور کشت می شود. این نوع برنج در اطراف منطقه خلیج فارس نیز کشت می شود که رشد ساقه های آن به سه متر می رسد. نحوه کشت برنج وحشی به روش مرسوم سایر ارقام برنج است؛ ولی دانه های آن، دانه برنج نبوده و صرفا جنبه خوراکی دارند. برنج وحشی نسبت به برنج معمولی دانه هایی طعم‌دار تر، درشت و بلندتر و جویدنی تر دارد. با هدف استفاده از آن به عنوان مخلفات در داخل سوپ، مرغ شکم پر و سایر غذاها خرید برنج وحشی انجام می شود.

ویژگی های برنج وحشی

زمان برداشت برنج وحشی در پاییز که هوا خنک تر و رطوبت بالا است صورت می گیرد؛ این برنج طعم خاصی شبیه طعم آجیل دارد و عطر و ری زیادی داشته و از لحاظ دارای ظاهری دانه هایی سیاه رنگ و نرم و دانه بلند است. برنج وحشی بسیار خوش پخت بوده و بدون خورشت نیز قابل خوردن هست؛ همچنین از لحاظ قیمت خرید برنج وحشی بسیار مقرون به صرفه می باشد و می توانید آن را با بهترین کیفیت از جوانه صدرا خریداری کنید.

نحوه پخت برنج وحشی

برنج وحشی روش پخت مشابه برنج قهوه ای و سفید دارد؛ ولی زمان بیشتری برای پخت آن نیاز است. دانه برنج وحشی بعد از پخت بسیار کشیده و بلند می شود و یک پیمانه از آن با سه پیمانه از سایر ارقام برنج برابر است. این نوع برنج در پخت انواع غذاهای محلی کاربرد دارد و به دلیل رنگ سیاه آن برای مجالس و پخت آن به عنوان غذای اصلی مناسب نیست.

راهنمای انتخاب بهترین برنج ایرانی 

از ویژگی های اصلی برنج های ایرانی می توان به کیفیت بالای پخت، زمان پخت کم، نرم ماندن بعد از پخت و هضم راحت آن ها اشاره کرد. برای بررسی این ویژگی ها هنگام خرید برنج حضوری یا آنلاین باید از اصالت محصول اطمینان کرد که این امر مستلزم شناخت کامل در مورد ارقام مختلف برنج است. در این مقاله به طور مفصل در مورد خرید برنج ندا، وحشی و برنج نیم دانه توضیحاتی ارائه دادیم؛ علاوه بر این در این قسمت نکات مهمی را در مورد انتخاب و خرید انواع برنج ایرانی بیان می کنیم.

۱.دانه برنج پوک نباشد و دارای رنگ روشن و مات باشد.

۲.برنج را بین دو دست بسابید در این حالت باید دست کمی چرب شود.

۳.برنج را کف دست بریزید و بو کنید باید عطر خوش و تندی را استشمام کنید.

۴.برای اطمینان از کیفیت و خوش پختی برنج، دانه برنج را زیر دندان بگذارید اگر سفت باشد و دیر بشکند پس برنج مرغوب است.

۵.دانه برنج فاقد هر گونه سفیدک و یا آفت باشد.

نکته: بعد از خرید هر نوع برنج باید آن را در محل مناسبی نگهداری کرد تا ماندگاری برنج افزایش پیدا کند. در صورتی که جایی که برنج نگه داشته می شود از لحاظ نور، گرما و دما و رطوبت نامناسب باشد می تواند باعث شپشک زدن و از بین رفتن کیفیت برنج شود. محل نگهداری برنج باید در جایی دور از نور آفتاب، خنک و عاری از هر گونه رطوبت باشد. 

جمع بندی

به طور کلی برنج ایرانی در مقایسه با برنج های خارجی از مرغوبیت و سلامت بیشتری برخوردارند؛ ولی هر یک از ارقام برنج های ایرانی ویژگی ها و خواص متفاوتی دارند. از بهترین برنج های ایرانی که با قیمت مناسبی در بازار عرضه می شوند و خرید آن ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است می توان به خرید برنج نیم دانه، برنج وحشی و خرید برنج ندا اشاره کرد. البته برنج صدری، طارم و ارقام ترکیبی به دلیل اینکه ارقام پر محصول و مرغوب تری هستند قیمت بیشتری از برنج های ندا، نیم دانه و خرید برنج وحشی دارند.

منبع:‌جوانه صدرا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها